Choď na obsah Choď na menu

26. 1. 2013

V roku 1923 rozhodlo sa obecné predstavenstvo za zriadenie dvojtriednej štátnej školy a onedlho pričinením horlivého pracovníka v tomto odbore – štátneho školského inšpektora Karola Tačíka, dostala sa záležitosť do ministerstva školstva a národnej osvety. Tak počnúc dňom 1.januára 1926 zriadená bola v tunajšej obci rozhodnutím pána ministra školstva národnej osvety čís. 130518/I.25 jednotriedna štátna škola. Týmto bol učinený počiatok jestvovania Štátnej ľudovej školy v Lodnom. Prvým učiteľom na túto školu bol menovaný Martin Hlásnik, mladý 24 ročný učiteľ pochádzajúci z južného Slovenska od Lučenca. Novozriadená štátna škola nemajúc ešte vlastnej budovy umiestnená bola v školskej budove rímsko-katolíckej ľudovej školy. Zápis na školský rok 1925/26 bol prevedený dňa 5.1.1926 a riadne sa začalo vyučovať 6.1.1926. Zapísaných bolo 43 žiakov a to 24 chlapcov a 19 dievčat. V šk. roku epidemická nemoc sa nevyskytla. Hlavné očkovanie bolo prevedené 3.3.1926. Pre nedostatok miestností vyučovalo sa na škole polodenne. Celkový počet školských poldní činil 5552, z toho nezameškaných 5032, čo činí 90,6%. Zameškaných poldňov 344, čo činí 62% (ospravedlnených). Neospravedlnených poldňov 176, čo činí 32%. Behom roku vystúpilo 5 žiakov a to 2 chlapci a 3 dievčatá. Úmrtie nenastalo. Školský rok 1925/26 skončil sa dňa 26.júna 1926s 38 žiakmi a to s 22 chlapci a 16 dievčatami.(doslovná citácia zo Školskej kroniky). Takto začal písať Kroniku Štátnej ľudovej školy v Lodne v školskom roku 1925/26 Martin Hlásnik, prvý učiteľ miestnej štátnej ľudovej školy, študovaný učiteľ. S manželkou, tiež učiteľkou, bývali v správcovskom byte pri miestnej rímsko-katolíckej ľudovej škole. ZAČIATKY NAŠEJ ŠKOLY Dňa 15.11.1928 bola postúpená žiadosť o štátnu subvenciu referátom Ministerstvu školstva a národnej osvety v Bratislave Ministerstvu školstva a národnej osvety v Prahe pod č. 6558/28-I. Na toto ministerstvo školstva už 19.decembra 1928 povolilo subvenciu vo výške 200.000 Kč. Zásluhu mal tiež učiteľ Martin Hlásnik. To umožnilo pristúpiť k prípravným stavebným prácam. Urbárnici a tiež politický občania povolili porub lesu vo výške hodnoty 150.000 Kč. Takýmto spôsobom sa zabezpečil úplný náklad na stavbu školy. „Čo sa týka zabezpečenia nákladov na stavbu zo strany obce veľmi sa zaslúžil starosta obce Jozef Hoffer, ktorý veľkou horlivosťou pracoval za čím skoršie vystavanie štátnej školy. Je to rozumný roľník nezištne pracujúci za lepšiu budúcnosť obce. Podobných ľudí medzi pospolitým ľuďom na Kysuciach je nateraz naozaj veľmi málo.“   Cez prázdniny v roku 1929 sa koncom augusta pristúpilo k prípravným prácam k budovaniu novej štátnej ľudovej školy. So stavbou sa začalo v mesiaci septembri, takže v tom roku bola stavba prevedená len do tej miery, že múry sa dostali pod strechu. Ostatná práca, ako i jej dokončenie ponechané bolo na leto roku 1930. Stavbu prevádzal architekt J. Vorsa z Trenčianskych Teplíc. Zaznamenania hodná je tá okolnosť že pri stavbe školy miestne obyvateľstvo –ako robotníci a furmani – neboli temer vôbec zamestnaný , napriek tomu, že v zriaďovacej zmluve bolo jasne uvedené, že pri stavbe školy majú byť zamestnané len miestne pracovné sily. Príčinou toho bolo neprimerané honorovanie práce zo strany staviteľa. Závoznícku prácu vykonali zväčša Lieskovania a z časti „poťahy staviteľove“. Murársku prácu, tesársku, klampiarsku, slovom odbornú prácu- vyjmúc natieračskú a z čiastky stolársku- vykonali výlučne robotníci z Moravy, čo sa dá vysvetliť tým, že i staviteľská firma, ktorá prácu prevádzala bola toho istého pôvodu. Týmto boli pravda miestni obyvatelia v značnej miere finančne ukrátení. OTVORENIE NOVEJ ŠKOLSKEJ BUDOVY Školský rok 1930/31 sa začal dňa 1.9.1930 s dvoma triedami, nakoľko v novej školskej budove ešte nebolo zariadenie. Toto bolo dodané 10.9.1930 umožnené začať vyučovanie vo vlastnej, novej školskej budove. Za druhú učiteľkou bola dekrétom na štátnej ľudovej škole menovaná Gabriela Hlásniková. Udržiavania miestnej rímsko-katolíckej ľudovej školy sa miestna rímsko katolícka školská stolica zriekla, čím stará škola zanikla. Na novú štátnu ľudovú školu pripadlo 147 školských dietok. Tak správa školy žiadala aby bola povolená 3. Postupná dočasná trieda. An toto 3. Učiteľké miesto bola ustanovená ako výpomocná učiteľka sl. Ľudmila Koblendová z Českého Těšína. Na koľko nová školská budova mala 3 triedy a len 2 učebne zavedená bola v 1 a 2 triede polodenná výučba.

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.